Follow

Hi.

Welcome to my blog. I document my memories, outfits, travels and beauty favorites here. Explore around and feel free to contact me!                   

Wardrobe full of memories

Wardrobe full of memories

I look at fashion and makeup as major outlets of self expression. I love that you can show your emotions through different items of clothing - when I'm chilling on a relaxed Sunday, I grab my go-to ripped jeans, when I'm heading for cocktails on a Friday night, I reach for my silky top and slap on some bright Russian Red lipstick, which automatically puts me in a good mood. On everyday basis I don't wear much makeup, but before going somewhere special, I absolutely love taking the time to have my little routine of putting on some Guns N'Roses or Beyoncé, choosing an outfit and just playing around with some beauty products to make myself look a little different.

How many times have I browsed through my closet and recalled the memories which stay with a piece of clothing? I'm looking into my drawer right now and I can already see so many good (and bad) days laid in front of me. On the left, there's a stretched out T-shirt with Mickey Mouse on it. This found its way to me through my boyfriend, who sent it to Paris with a friend, while I was working there. He knew I missed him and that I loved wearing his shirts, so when he couldn't come there himself, he sent the next best thing. It really made the months apart not so tough.

There's also my mom's super sassy black mini dress with mesh flames on it! She wore it when she was my age and looked absolutely amazing in it based on a picture I've seen. I have worn it on many parties during my uni time in Tartu, starting off classy in Vein ja Vine, but ending up in Shooters or somewhere random eventually anyways...

Right next to the dress are sitting my Zara black trousers with white little polka dots, which I have worn to every job interview I've had during my time in the UK. These trousers have seen a lot of nervousness, motivated speeches in front of interviewers, and tears of relief while walking back home. I bought them when I was doing my PR internship in Tallinn, and for the first time ever I was feeling like an adult, going in the office every day, not wearing jeans, almost looking like I knew what I was doing. It felt amazing.

So my point is that even though fashion isn't something vital, you still can enjoy it very very much and having some special items in your wardrobe is a fun way to look back on the 'best and worst of' of your life. The pastel pink culottes I'm wearing on the pictures are bound to evoke some memories in the future, because I have a feeling that I'm gonna wear them a lot. For some weird reason they make me feel like a futuristic gazelle in slow-mo, especially when wearing heels. Who knows.
 

Näen moodi ja meiki kui olulisi vahendeid, millega end väljendada. Mulle meeldib, et saan oma tundeid näidata riietuse abil. Näiteks kui on mõnus rahulik pühapäev, haaran ma oma lõhkiste teksade järgi. Kui on reede ja peoleminek, siis võtan ma mõne siidise topi ja viskan erkpunase huulepulga omale näkku, mis tekitab mulle automaatselt hea tuju. Igapäevaselt ma palju meiki ei kanna, aga enne mõnele üritusele minekut armastan ma enda jaoks tükk aega võtta ning panna mängima Guns N' Roses'i või Beyoncé, valida välja just selle õige outfiti ja mängida natuke meigiga, et end pisut teistsuguseks teha, kui tavaliselt.

Olen ilmselt lugematu arv kordi sobranud oma kapis ringi ning mulle on selle tulemusena meenunud erinevad mälestused. Vaatan hetkel oma sahtlisse ning näen niivõrd palju häid (ja ka halbu) mälestusi enda ees kokkuvoldituna lebamas. Vasakul nurgas on üks suur ja natuke välja veninud Mikihiirega T-särk. See leidis oma tee minuni läbi mu poisi, kes saatis oma särgi sõbra kaudu Pariisi, kus ma tol ajal töötasin. Ta teadis, et ma igatsesin teda ja et mulle meeldis kanda ta särke, seega kui ta ise kohale tulla ei saanud, saatis ta midagi, mis tekitas tunde, nagu ta polekski enam nii kaugel. 

Sahtlis on ka mu ema eriti vinge must minikleit, millel on isegi läbipaistvast kangast leegid peal. Ta kandis seda minuvanusena ning vaadates fotosid, nägi selles fantastiline välja. Olen seda kleiti kandnud ülikooliajal mitmetel pidudel, alustades, nagu ikka, stiilselt Veinis ja Vines ja siis kogemata Shootersisse või kuhugi mujale välja jõudnud...

Kleidi kõrval istuvad mu Zarast pärit mustad valgete pisikeste täppidega viisakad püksid, mida olen kandnud igal Inglismaa töövestlusel. Need püksid on tundnud palju närvipinget, motiveeritud kõnesid tööandja ees ja kergenduspisaraid koduteel. Ostsin nad sel ajal, kui olin oma PR praktikal Tallinnas ning neid esimest korda hommikul jalga pannes tundsin end täitsa nagu täiskasvanud inimene, kes läheb kindlal sammul kontorisse, EI kanna teksasid ning enam-vähem teab, mis ta teeb. See oli jube hea tunne.

Niisiis ütleksin, et mood ei ole küll kõige olulisem teema maailmas, kuid vaatamata sellele võib seda väga väga nautida ning meenutada läbi riiete ka läbielatut. Piltidel olevad heleroosad püksid toovad tulevikus tõenäoliselt meelde samuti mõne ilusa mälestuse, kuna mul on tunne, et nad leiavad väga palju kasutust. Millegipärast tunnen ma end nendega nagu aegluubis kõndiv gasell. Who knows.

 

Top: Zara

Culottes: Zara

Heels: Forever21

Bracelet: Pandora

Photography: Oliver Tomson

Future jewelry box

Future jewelry box

Feminine

Feminine